Avrupa’nın en güzel yerlerinde, muhteşem bit pazarlarını keşfedin . Gezinizin sonunda Barry White’ın yeni plağına veya bir Louis XVI kapı koluna, eski bir Kinder sürprizleri koleksiyonuna veya tavan arasında unutulmuş Van Gogh’un başyapıtlarından birine sahip olabilirsiniz. Antik ve klasik alışveriş severler için Avrupa’nın en iyi bit pazarlarını bu yazımızla keşfedin!

Fransa’daki Lille’in bit pazarlarını, Notting Hill’deki Portobello Road pazarını, Lizbon’daki muhteşem “Fiera da ladra” pazarını veya Almanya’daki dev Münih bit pazarını keşfedin.

1. Braderie de Lille

Lille – Fransa

Lille bit pazarının tarihi belirsizliğini koruyor, ilk yazılı rekor 1127’ye dayanıyor. Lille bit pazarı, ilke (adil, kumaş satışı, tavan arası), üzerinde durduğu tarih veya süresi kadar birçok kez gelişti.

Orta Çağ’da, on ikinci yüzyılda, hizmetkarlar efendilerinin yıllık antika ve kıyafetlerini satmak zorunda kaldılar. Bu gelenek, Lillois’in yabancılar olarak mallarını özgürce satabildiği Lille’deki fuarda üst üste getirildi.

Günümüzde bit pazarı, yüzlerce kilometre kaldırım boyunca uzanır ve iki ila üç milyon insanı barındırabilir. Genel olarak, Eylül ayının ilk Pazarının hafta sonu düzenlenir ve resmi olarak Cumartesi öğleden sonra erken başlayıp Pazar günü öğlen saatlerinde, kesintisiz olarak bitirilir. ( © lilletourisme.com).

Program: Eylül’ün ilk hafta sonu 

2. Portobello Road

Londra, Ingiltere

Her tür antika ve koleksiyon eşyası satan 1.000’den fazla bayi ile dünyanın en büyük antika pazarı Portobello Road’a hoş geldiniz . Ziyaretçiler, İngiltere’deki en kapsamlı antika koleksiyonunu içeren Londra’nın en sevilen yerlerinden birini keşfetmek için dünyanın her yerinden akın ediyor. (© portobelloroad.co.uk).

Program: Pazar açılış saatleri. 09:00 – 18:00 Pazartesi – Çarşamba 09:00 – 13:00 Perşembe 09:00 – 19:00 Cuma ve Cumartesi.

Adres:  Portobello Yolu, 72 Tavistock Yolu, Londra, W11 1AN 

Metro: Ladbroke Grove Metro İstasyonu.

3. Jeu de balle pazarı

Brüksel, Belçika

Bit pazarı , antikalar, koleksiyonlar … Brüksel’de yılın 365 günü çok tipik ve samimi bir atmosferde !

Yanlışlıkla Eski Pazar lakaplı Place du Jeu de Balle’deki bit pazarı, pazarlık yapmak isteyen herkese açık. Orada her şeyden biraz bulabilirsiniz.

Müdavimler, gitmek için en iyi günlerin Perşembe ve Cuma olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, cumartesi ve pazar günleri, yalnızca hafta sonları mevcut olan daha özel veya nadir parçalar bulabilirsiniz.

Ayrıca rue Haute, rue Blase ve Place du Sablon’daki antika satıcılarını ve ikinci el eşya dükkanlarını keşfedin. Place du Jeu de Balle’deki bit pazarı, bir bit pazarından daha fazlasıdır, bir atmosferdir! ( © opt.be).

Program : Pazar her gün, tüm yıl boyunca, hafta içi 06.00’dan 14.00’e ve hafta sonları 06.00’dan 15.00’e kadar açıktır. 

Adres:  Place du Jeu de Balle, 1000 Bruxelles

4. Feira da ladra

Lizbon, Portekiz

Feira da Ladra , “Hırsız Pazarı”, kelimenin tam anlamıyla tercüme ederseniz   , Lizbon’da şehrin birkaç caddesine yayılan bir bit pazarıdır . Başlangıçta, bu pazarın kökleri, tüccarların çalıntı malları sattığı bir yer olan Orta Çağ’a dayanmaktadır (adından da anlaşılacağı gibi).

Günümüzde, ismine rağmen büyük bir üne sahip olan çok ünlü bir pazar. Koleksiyon, eskiler, nesnelerden düşük fiyatlarla her şeyi içerir.

Bir Feira da Ladra, Lizbon şehrinin yerleşim yerinde programlar ve resmi tarihlerle birlikte kurulur. Pazar, Salı ve Cumartesi günleri kuruluyor. ( © visitlisboa).

Program:  06:00 – 17:00, Salı ve Cumartesi

Adres: Campo de Santa Clara, Alfama, Tramvay 28

5. Münih Flea Market

Münih, Almanya

Yılda bir kez Münih “Frühjahrsfest” açılış haftasonunda, birkaç ay sonra ünlü Oktoberfest’in yapıldığı gerekçesiyle çok büyük bir bit pazarı kurulur. 2014 yılında bit pazarı 51. kez yapıldı! ( © muenchen.de).

Program:  Sa, 18.04.2015, 07:00 – 18:00

Adres:  Theresienwiese, Münih.

6. Puces de Saint-Ouen

Paris, Fransa

Bugün Paris şehri, Fransa’nın dört bir yanındaki mobilyadan sanata, zanaata ve giysilere kadar sonsuz sayıda tedarik edilen malzeme sayesinde 3 ayrı bit pazarına sahiptir . Üç pazardan ‘Saint-Ouen’ en büyüğü ve en canlısıdır. Çoğu müşteri yerel Parislilerdir – ‘chiner’ ya da olasılıklar ve sonlar üzerinden alışveriş, Parisliler ile favori eğlencedir. ( © paris-flea-market.com).

Program:  Her Cumartesi 09: 00-18: 00

Her Pazar 10: 00-18: 00

Her Pazartesi 11:00 – 17:00 arası 

Adres:  Avenue de la Porte de Clignancourt, 18e, Paris (Metro: Porte de Clignancourt)

7. Vrijmarkt

Amsterdam – Hollanda

Ticaret üzerine inşa edilmiş bir şehir olarak, Amsterdamlılar pazarlık yapmayı severler ve pazarlık yapmak için şehir genelindeki vrijmarkt’tan ( serbest piyasa ) daha iyi bir yer yoktur ! Herkes ikinci el eşyalarını sokaklarda ve Amsterdam parklarında satarak dünyanın en büyük bit pazarlarından birini yaratıyor . ( © Iamsterdam.com)

Program: 07 : 00’da başlar ve 16: 00’da biter. (Nisan’ın son haftası)

Adres : Amsterdam şehir merkezi.

8. Milano Flea Market

Milan, İtalya

Milano bit pazarı , benzersiz bir atmosferde Avrupa’nın en iyi bit pazarlarından biridir . Modanın başkentinde nadir bulunan mücevheri, antika mobilyaları, harika mücevherleri ve kıyafetleri bulabilirsiniz. ( © Tourism.milan.it)

Program: Her Cumartesi 07 : 30’dan 14 : 00’e kadar . 

Adres:  Cormano, İtalya

9. El Rastro

Madrid, İspanya

Madrid’in en geleneksel ürünleri plaza de Cascorro ve çevresindeki sokaklarda satın alınabilir, satılabilir ve tadı çıkarılabilir.

Modernite ve gelenekselliğin bir karışımı olan Madrid’in dünyaca ünlü bit pazarı , Plaza de Cascorro çevresinde iş için kurulur. Orta çağlara kadar uzanan El Rastro , Avrupa’nın en eski pazarlarından biridir, ancak aynı zamanda en modern pazarlardan biridir. Yerli ve turist sayısız satıcı ve alıcı, El Rastro’yu şehrin en popüler yerlerinden biri haline getirdi ve tüm rehber kitaplarda mutlaka görülmesi gereken bir yer. Tam bir deneyim yaşamak için, sokaklarda bir aşağı bir yukarı dolaşmak, kalabalığın içinde kaybolmak, pazarlık sanatını uygulamak ve atmosferi içinize çekmek en iyisidir. ( © esmadrid.com).

Tarife: Her pazar sabah 9’dan akşam 3’e kadar.

Adres:  Calle de la Ribera de Curtidores.

10. Oslo Flea Market

Oslo, Norveç

Birkelunden bit pazarı , Grünerløkka (ilçesinde Oslo ), bir 50 ya da 60 ila bağbozumu mobilya meraklıları için mutlaka yapmak. Hazineleri çok uygun fiyatlarla bulacaksınız. ( © Parisoslo).

Program: Cumartesi 09:00 – 16:00.

Adres:  Amaldus Nilsens plass, Oslo.