Minolta Efsanesi: X-700

Minolta, 1928 yılında Kazua Tashima tarafından Nichi-Doku Shashinki Shoten ismiyle Japonya’da kurulmuştur. İlk SLR makinesini 1958 yılında üretmiştir. İsmi aklımıza kazınan modeli X-700’ü 1981’de üretmiş ve o dönemde büyük yankı uyandırmayı başarmıştır. Minolta X-700, 1987 yılında Avrupa’da yılın makinesi ödülüne layık görülmüştür.

X-700, XG-M’in temel kasasını kullanmakla beraber XG-M’in diyafram öncelikli ve enstantane manuel modlarının yanında tam program otomatik pozlamaya sahiptir. Bu program ¨MPS¨ ya da Minolta Program System olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca bu makina bize TTL (through the lens) teknolojisini sunmaktadır. Program modunda  kullanıcının hiçbir şeyi ayarlamasına gerek kalmadan mükemmel pozlama elde etmek için pozlamayı ve flaşı otomatik olarak ayarlamaktadır. Enstantane aralığı 1/1000’den 3 saniyeye kadar olmakla beraber P ve B modlarına sahiptir. Diyafram öncelikli çekimleri otomatik yapabilmenize olanak sağlayan X-700 enstantane öncelikli çekimlerde manuel ayara ihtiyaç duymaktadır. Zor ışık koşullarına karşı işinizi kolaylaştıracak ve fotoğraflarınızı mükemmel hale getirmenizi sağlayacak eksi ve artı pozlandırma modlarını da barındırmaktadır.

  Minolta, X-700 ile birlikte mümkün olan en geniş fotoğrafçı yelpazesine hitap etmek istiyordu ve otomatik programlama modunun yardımıyla amacına ulaştı. Amatörlerin sadece deklanşöre basarak mükemmel fotoğraflar çekebilmesinin yanı sıra gelişmiş özellikleri ve lensleri ile profesyonelleri de mutlu etmeyi başardı. Çıktığı dönemde ses getiren X-700, günümüzde de çok tercih edilen makineler arasında yer almaktadır.

Yorum Ekle