Minolta Efsanesi: X-700

Minolta, 1928 yılında Kazua Tashima tarafından Nichi-Doku Shashinki Shoten ismiyle Japonya’da kurulmuştur. İlk SLR makinesini 1958 yılında üretmiştir. İsmi aklımıza kazınan modeli X-700’ü 1981’de üretmiş ve o dönemde büyük yankı uyandırmayı başarmıştır. Minolta X-700, 1987 yılında Avrupa’da yılın makinesi ödülüne layık görülmüştür.

X-700, XG-M’in temel kasasını kullanmakla beraber XG-M’in diyafram öncelikli ve enstantane manuel modlarının yanında tam program otomatik pozlamaya sahiptir. Bu program ¨MPS¨ ya da Minolta Program System olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca bu makina bize TTL (through the lens) teknolojisini sunmaktadır. Program modunda  kullanıcının hiçbir şeyi ayarlamasına gerek kalmadan mükemmel pozlama elde etmek için pozlamayı ve flaşı otomatik olarak ayarlamaktadır. Enstantane aralığı 1/1000’den 3 saniyeye kadar olmakla beraber P ve B modlarına sahiptir. Diyafram öncelikli çekimleri otomatik yapabilmenize olanak sağlayan X-700 enstantane öncelikli çekimlerde manuel ayara ihtiyaç duymaktadır. Zor ışık koşullarına karşı işinizi kolaylaştıracak ve fotoğraflarınızı mükemmel hale getirmenizi sağlayacak eksi ve artı pozlandırma modlarını da barındırmaktadır.

  Minolta, X-700 ile birlikte mümkün olan en geniş fotoğrafçı yelpazesine hitap etmek istiyordu ve otomatik programlama modunun yardımıyla amacına ulaştı. Amatörlerin sadece deklanşöre basarak mükemmel fotoğraflar çekebilmesinin yanı sıra gelişmiş özellikleri ve lensleri ile profesyonelleri de mutlu etmeyi başardı. Çıktığı dönemde ses getiren X-700, günümüzde de çok tercih edilen makineler arasında yer almaktadır.

DEVAMINI OKU

Canon AE-1 Fotoğraf Makinesi Hakkında

Canon AE-1 ilk olarak 1976’da tanıtıldı. Tanıtıldıktan kısa bir süre sonra tüm dünyada popüler olmayı başarmış ve milyonlarca satmıştır. Canon otomatikleşmiş üretim, mikro işlemci ve metalize plastik bir üst panel ile maliyetini de oldukça düşük tutmayı başardı. Böylelikle piyasadaki ilk TTL otomatik pozlama SLR makinelerden biri oldu.

DEVAMINI OKU

Fransız Antika Objeler

Bugün olduğu gibi geçmiş dönemde de sanata oldukça düşkün olan Fransızlar, geçmişten bugüne bıraktıkları eserler ile birlikte antika dünyasına çok büyük katkılar sağlamıştır. Özellikle günümüzde güvenilir firmaların farklı antika eşyaları satışa çıkardığı bilinirken, teneke tepsi modelleri veyahut da amfora vazo formunda muazzam porselen ürün çeşitleri, örnek olarak karşımıza çıkmaktadır. Fransız porselen takımları, gerçekten önemli bir özelliğe sahiptir. Fransız antika objeler konusunda araştırmacı olduğunuz zaman, koleksiyonunuzu destekleyecek olağanüstü ürünlere sahip olmanız elbette daha kolay olacaktır. Yeraltı treni seçenekleri ve tarihi eserlerle birlikte gerçekten Fransız abajur modelleri, opal cam yapısı ile beraber göz kamaştırıcı bir bütünlük ortaya koymaktadır.

DEVAMINI OKU

İngiliz Antika Objeler

Dünyanın pek çok yerine yayılan İngiliz kültürü gerçekten çok kapsamlı ve önemli bir geçmişe sahiptir. Hem sanatçılar hem de bilim adamları ile birlikte adeta dünya tarihini şekillendiren İngilizler, antika objeler konusunda da günümüze zengin bir miras bırakmıştır. Mekanik aksam ve unsurların yanı sıra sanatsal görsel özelliğe sahip olan pek çok ürün konusunda, geçmişten bugüne önemli çalışmalar sapasağlam bir şekilde kendini göstermiştir. Kömürlü bir antika ütüyü veya muazzam süslemeli bir vazo, gerçekten İngiliz geçmiş kültürünün önemli eserleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Değişik niteliğe sahip olan İngiliz antika objeler, hem görüntü itibariyle hem de kullanışlı ürün avantajı ile gerçekten önemli ve nitelikli çözüm fırsatları olarak kendini göstermiştir.

DEVAMINI OKU

Antika Daktilolar

Geçmişten bugüne değerli objelerle birlikte bu objelerin insanlar için ne kadar önemli bir yer ortaya koyduğunu unutmamak gerekiyor. Yazı yazmayı kolaylaştıran ve insanları adeta belge hazırlama konusunda hızlandıran daktilolar, insanlık tarihinin gerçekten çok önemli bir buluşudur. Adeta insanların evine taşımış olduğu küçük bir matbaa şeklindeki bu nitelikli ürünler, çok gösterişli ve kullanışlı bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu konuda birbirinden farklı pek çok değişik ürün seçeneği var. Görseller ile birlikte karşımıza çıkmış olan farklı antika daktilolar, insanların yazı yazma becerisini ve hatta eser ortaya koyma kabiliyetini ulan durmuş ve iyi sonuçlar oluşturmuştur.

DEVAMINI OKU

İtalyan Antika Objeler

Derece ilgi çekici bir toplum olan İtalyanlar, roma imparatorluğu döneminden günümüze kadar pek çok farklı uygarlığı temsil etmiştir. Özellikle tarihi eserler bakımından zengin kültüre sahip olan İtalya’nın, aynı zamanda farklı nitelikte antika objeler ile birlikte önemli bir zenginliği bulunmaktadır. Tüm dünyaya yayılmış olan İtalyan antika objeler, farklı ülkelerde farklı koleksiyon parçası olarak karşımıza çıkmıştır. Metal işçiliği, porselen işçiliği ve ahşap oyma işçiliği konusunda geçmişten bugüne bu kültürün izlerini en iyi şekilde gözden geçirmek ve sonuçları değerlendirmek mümkün olmuştur. Mekanik ürünler konusunda yine kimi zaman bir daktilo kimi zaman saat veya gaz ocağı şeklindeki alternatifler, bu kültürün günümüze yansıyan sonuçlarını en iyi ortaya koymuştur. Son derece muazzam boyutlara ve özelliğe sahip olan biblo üretimi konusunda İtalyan antika objeler, her zaman önemli bir kültürü temsil etmeye devam etmiştir.

DEVAMINI OKU

En Çok Tercih Edilen Antika Ürünler

Günümüz koşullarında en çok tercih edilen antika ürünler nelerdir dersek, elbette bu konuda karşımıza çıkan seçenekleri en iyi şekilde analiz etmek gerekmektedir. Tarihi öneme sahip olan pek çok farklı ürünlerin, özellikle antika toplayıcılar, yani koleksiyoncular için büyük önemi ortaya çıkmaktadır. Çok nitelikli ve geniş yelpazeli ürün seçeneklerinin burada antika tutkunu olan insanlar için sonuçlarına çok iyi bir şekilde bakmak gerekmektedir. Özellikle bu konuda pek çok farklı ve nitelikli ürünleri yakından incelemek gerekmektedir. Müşterisi olarak konuya yaklaşan koleksiyoncular yaptıkları araştırma ve değerlendirme ile birlikte burada olumlu sonuçlara daha çabuk ulaşabilmektedir.

DEVAMINI OKU

Avrupa’daki Antika Pazarları

Geçmiş dönemin sanat eserlerinin bugüne kadar ulaşmış olması gerçekten insanların ne kadar becerikli ve sanat düşkün olduğunu göstermektedir. Kendi zamanında kullandıkları eşyaları sapasağlam şekilde ortaya koymuş olan insanlar, gelecek süreçlerde antika gibi değerli eşyaların ortaya çıkmasına katkı sağlamıştır ve çok farklı obje ve eşyanın zaman içerisinde çok daha değerli ve tarihi bir misyon kazandığını göstermek durumundadır. Bu gibi konularda örnek olarak tablo cep saatleri, porselen objeler ve daktilo gibi nitelikte ürünleri apayrı bir yere koymak gerekmektedir. Hem sanatsal özellikleri hem de mekanik kabiliyeti gösteren çalışmalarla birlikte insanlık tarihini buradaki ürünlerle gözden geçirmek mümkün olmaktadır. Halı ve kilimler saatler ve aynı zamanda farklı obje seçeneklerinin önemli bir alım-satım unsuru olduğunu biliyoruz.

DEVAMINI OKU

Feriköy Antika Pazarı

Koşullarında antika eşyaların elde edilmesi için özellikle açık antika pazarı iyi bir seçenek haline gelmiştir. Hiç ummadığınız nitelikli ürünler ve değerli eşyalar böylesine önemli pazarlarda insanların karşısına çıkmaktadır. Türkiye’nin en büyük antika pazarı olarak iddialı bir adres, özellikle ülkemiz için gerçekten zengin bir tarih noktası olarak dikkat çekmektedir. Ucuz alışverişin doğru noktası insanlar için gerçekten kaliteli ve avantajlı bir seçenek oluşturmak her ne kadar bazı durumlarda hizmet saatlerinde değişiklik olsa da, Feriköy antika pazarı sabah dokuzda açılıp akşam 18’e kadar hizmet vermektedir. Haftanın 6 günü kapalı olan bu Pazar, sadece pazar gününde geniş bir kitleye hizmet vermek durumundadır. Cumhuriyet semt pazarı şişli İstanbul adresi ile buraya ulaşan insanların pek çok konuda farklı eserlere ve eşyalara ulaşması mümkün olmaktadır.

DEVAMINI OKU