Türkiye’deki Antika Pazarları

Antika eşyalar her ne kadar ismi gibi eskiye dayalı bir maneviyata sahip olsa da günümüzde hala geçerliliğini sürdürür niteliktedir. Tarihin eşsiz hatıralarından günümüze de pay saklayan antika eşyalar, bizlere adeta bir zaman yolculuğu yaptırma görevi üstlenmişlerdir. Bu sebepledir ki ülkemizde dahil olmak üzere dünya çapında birçok noktada çeşitli antika dükkanları ve antika pazarları kurulmuştur. Bu sayede antika hayranları birçok tarihi eşya ile tanışma fırsatı elde etmiştir. Ülkemizde her ne kadar bu alana ilgi duyanların sayısı az olsa da çeşitli illerimizde büyük antika pazarları kurulmuş ve çeşitli eşyalar buralarda sergilenmiştir. Bu yazımızda da sizlere Türkiye’deki antika pazarlarını tanıtacağız.

İşte Türkiye’deki Antika Pazarları :

1) Feriköy Antika Pazarı

Türkiye’nin en büyük antika pazarı olma ünvanını elinde bulunduran Feriköy Antika Pazarı, içerisinde bulundurduğu sayısızca antika eşya ile antika hayranlarına kapılarını aralıyor. Bu antika pazarı, İstanbul’un en eski semtlerinden biri olan Bomonti’de bulunuyor. Eşyaların ve Bomonti’nin tarihi kokusunun birbirine karıştığı bu pazarda geçmiş hatırlardan kesitler görmeniz mümkün ! Aynalardan vazolara, bıçaklardan tüfeklere, masalardan tablolara kadar aklınıza gelebilecek tüm antika eşyalarla karşılaşabileceğiniz bu antika pazarını ziyaret etmenizi öneriyoruz ! Eğer antikalara çok meraklıysanız sevdiğiniz bir koleksiyoncuyu burada görebilmeniz sizleri şaşırtmasın !

Her hafta Pazar günü kurulmaktadır.

2) Kadıköy Antika Pazarı

Avrupa’nın tozunu yutmuş antikaları görmek istiyorsanız Kadıköy Antika Pazarı tam size göre ! Çeşitli ülkelerden getirilen antika eşyalara buradaki tezgahlarda rastlamak mümkün ! Kadıköy Antika Pazarı, Kadıköy Tarihi Salı Pazarında bulunuyor. Ayrıca açık artırma usulünü gerçekçi bir hava ile yaşamak isteyen antika hayranları için burada kurulan açık artırma tezgahlarına katılmalarını öneriyoruz !

Her hafta Pazar günü kurulmaktadır.

3) Ankara Antika Pazarı

Ankara’daki antika hayranları için kurulmuş muhteşem güzellikte bir yer Ankara Antika Pazarları ! Tezgahlara dokunmanızdan itibaren adeta zaman makinesinde yolculuk yapabileceğiniz bir yer desek yanlış olmaz herhalde ! En küçük antika eşyadan en büyük antika eşyaya kadar her çeşit eşyaları birlikte bulabileceğiniz bu pazar hayal zevkinizle beraber göz zevkinizi de süsler niteliktedir. Pazara ayak basmanızdan itibaren her satıcıya minik bir çocuk edasıyla türlü türlü sorular soracağınız bir yerdir Ankara Antika Pazarı.

Her ayın ilk Pazar günü kurulmaktadır.

4) Bursa Antika Pazarı

Bursa Antika Pazarında özellikle Osmanlı’dan izler bulmanız mümkün ! Osmanlı’nın muhteşem el yazması eserleri, aynaları, tabloları buraya ayrı bir hava katıyor diyebiliriz. Ayda ortalama 250 – 300 pazarcıya ev sahipliği yapan Bursa Antika Pazarı, bu nedenledir ki yüzlerce antika hayranlarına kucak açıyor ! Bursa’nın Nilüfer ilçesinde bulunan pazar, merkezi bir konumda olması nedeniyle antika hayranlarına ulaşımda büyük bir kolaylık sağlıyor. Buraya yolunuz düşerse Bursa’nın tarih kokulu antika pazarlarında alışveriş yapmasanız bile küçük bir yürüyüşe çıkmanızı öneriyoruz !

Her ayın 3. Pazar günü kurulmaktadır.

Yorum Ekle